PÖFFi alafestival KinoFF kinnitab Ida-Virus jõudsalt kanda
Uudis
Päevatoimetaja

Äsja lõppenud Pimedate Ööde filmifestivali PÖFF kõige idapoolsem alafestival KinoFF tõestas tänavu hoogsalt kasvanud külastajate arvuga, et on tulnud, et jääda ja tuua regiooni senisest enam avatud, demokraatlikku ja läänelikku maailmavaadet

KinoFF festivali peaprodutsendi Jana Budkovskaja sõnul on tänavu tõesti kõige rõõmustavam sõnum just festivalikülastajate arvus. „Ületasime sel aastal maagilise numbri, kokku käis KinoFFil ligi 2200 filmisõpra. Kui KinoFFi käivitamine ja algusaastad sattusid pandeemiaga samale ajale, mis festivali jaoks ei olnud just kerge, siis nüüd saame uhkusega öelda, et oleme raamist välja murdnud ja jõudnud idavirulaste südametesse,“ märkis Budkovskaja. Ta lisas, et kinofestivalil on oluline roll kogu regiooni nn restruktureerimisele. „Ida-Virumaa ei ole ainult põlevkivi, kaevanduste ja tehaste piirkond. See on nüüd ka tugev koht filminduses,“ ütles alafestivali peaprodutsent. Rahvusvaheline väljaanne The Hollywood Reporter toob PÖFFi kajastanud artiklis samuti esile Ida-Virumaa piirkonna erilisust – mitmekülgset loodust ja industriaalvaateid. PÖFFI peaprodutsent Tiina Lokk märgib artiklis, et KinoFFi eesmärk on venekeelse kogukonna kaasamine eelkõige läbi süstemaatilise ja eesmärgipärase arendustöö regioonis, mis muidu oleks suuresti vaid Venemaa infoväljas.

Teise olulise uuendusena taaselustas KinoFF ja Viru filmifond koostöös Jõhvi vallavalitsusega Kaljo Kiisa nimelise noore filmitegija stipendiumi konkursi. Tänavu võitis konkursi BMFi lõpetanud ja nüüd filmindust Londonis NFTis (National Film and Television School) tudeeriv režissöör Johannes Magnus Aule, kelle järgmine filmiprojekt toob mehe tagasi Ida-Virumaale. Ära märgiti ka Taska Filmis töötav tootmisjuht Adeele Tähemaa, kes on toonud Viru filmifondi abil Ida-Virumaale „Igitee“, „Klassikokkutule 3“ ja Melchiori triloogia võtted ning noorte loovate kunstnike ühendus MTÜ Premiere. Kaljo Kiisa stipendiumi eesmärgiks on innustada noori filmitegijaid, kes oma loomingus on kasutanud Ida-Virumaad, et jäädvustada regioonis toimuvat ja toetada Ida-Viru positiivset kuvandit. “Tänaseni Eesti kõige produktiivseima filmi režissööri Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendiumi taastamisega anname selge sõnumi, et noored filmitegijad on Ida-Virumaale oodatud. Soovime, et noored filmitegijad avastaksid Ida-Virumaa inspireerivat mitmekihilisust ja et Ida-Virumaa noored avastaksid julgemalt filmi maailma avarusi ja võimalusi. Kõik stipendiumi saajad on ennast Eesti filmis uue põlvkonna tegijatena tõestanud ja loodame väga, et nüüd see rida taas täieneb,“ ütles Viru Filmifondi juht Piia Tamm.

KinoFFi tiimi poolt PÖFF-i väliskülalistele korraldatud Ida-Virumaa ringsõitude lajapõhjaline tagasiside näitas, et maakond on väljakutsuvalt põnev ka rahvusvaheliste filmitegijate jaoks. “Mul on hea meel, et nii Eesti kui välismaised filmitegijad avastavad Ida-Virumaad aasta aastalt aina enam,“ lisas Piia Tamm.

KinoFF paistis tänavu silma põnevate valdkondade sidumisega, tuues väärtfilmide kõrvale ka filminduse kui majandusharu valupunktid. Ida-Virumaa restoranid pakkusid festivali ajal erimenüüsid, eriprogramm ja tegevused olid nii noortele kui lastele ja festivali raames jõudsid filmid esmakordselt ka Viru Vangla seinte vahele. Kokku linastus KinoFFi raames kolmes Ida-Viru linnas enam kui 20 linateost, mis esitasid erinevaid käsitlusi ja hoiakuid kunstist, religioonist, inimsuhetest, maailmast tervikuna. Lisaks oli programmis erinevaid töötubasid, seminare, arutelusid ja näitusi.

Festival KinoFF on korraldavad Tallinna Pimedate Ööde Filmifestival ja Narva loomeinkubaator OBJEKT, esitlevad Toyota Eesti ja Elisa Eesti; toetavad Integratsiooni Sihtasutus, Viru Filmifond, Kohtla-Järve ja Narva linnad, VKG ja Põhjamaade ministrite Nõukogu.