Film "Varastatud kohtumine"
Uudis
Päevatoimetaja

Vana kino võib olla nii lootusetult iganenud kui ka tänapäeval asjakohane ja oluline. Mis teeb ühest filmist ajatu filmi?

Leida Laiuse viimane töö "Varastatud kohtumine", mis on filmitud 1989. aastal ja restaureeritud 2023. aastal, kehastab endas ideaalselt ajas oma aktuaalsust säilitanud filmi.

Hiljuti Venemaa vanglast vabanenud Valentina (Maria Klenskaja) naaseb Eestisse, otsides oma aastaid tagasi kaotatud poega Jüri (Andreas Kangur). Veendununa, et nende kohtumine toob rõõmu, otsib Valentina teda pikalt, kuni leiab oma poja Tartust, rikkasse perre adopteerituna. Leppimine osutub keerulisemaks, kui ta ootas.

PÖFFi peaprodutsent Tiina Lokk töötas toona redaktorina ja oli stsenaariumiga seotud algusest peale, kui idee hakkas idanema. Ta sõitis Tallinnast Moskvasse, et stsenaariumi kinokomitees kaitsta.

“"Tallinnfilm" töötas toona Nõukogude Liidu parimate stsenaristidega. Meile pakuti Maria Zvereva stsenaariumi. Teema tundus universaalne ja mis kõige tähtsam, Leidale meeldis stsenaarium," räägib Tiina.

Vastandamiseks oli vajalik kontrast - otsustati vastandada Ida-Virumaa ja Tartu. "See kontrast tundub ka tänapäeval värske. See on väga lihtne ja arusaadav, töötab suurepäraselt," räägib toonane filmi direktor Piret Tibbo-Hutchins.

Võtted olid keerulised. Võttepaikadeks olid Jõhvi, Ahtme, Kohtla-Järve ja Sillamäe. Alles on jäänud vanade aadressidega korterite aadressid Kohtla-Järvel: Matrossovi 8 ja Outokumpu 19. Tänava nimi on muutunud ja tõenäoliselt ka omanikud. Meile, vaatajatele, on huvitav vaadata filmi kui tolle aja igapäevaelu tunnistust. Näha, kuidas on muutunud linnad, maastikud, interjöörid ja rõivad...

Vaadates "Varastatud kohtumist" on näha, et film ei ole kaotanud oma olulisust ei kinematograafilise keele ega tähenduse osas. Leida Laiuse filmides on näitlejad väga orgaanilised, ei ole midagi üleliigset ega võltsi. Leida oskas näitlejatega töötada, ilma ülemängimiseta, sest ta oli ise näitleja.

Peaosas on noor Maria Klenskaja, kes on samuti poolenisti vene päritoluga. Teda soovitas operaator Jüri Sillart enne näitlejate valikut ja edasi kirjutati stsenaarium juba näitlejanna järgi.

Maria Klenskaja on tänaseks pühendunult panustanud Eesti teatri- ja filmikunsti peaaegu viis aastakümmet, mängides üle 30 filmis. Tookord oli see tema esimene peaosaroll filmis ja just Maria mängis olulist rolli filmi loomisel.

F_2_A_Stolen_Meeting

"Keegi teine poleks sel hetkel, selles vanuses ja ilus paremini sobinud. Ta näitas võimsat näitlejatööd, tal olid selleks kõik vahendid," meenutab Piret.

Film sai palju festivaliauhindu. Nende hulgas Grand Prix "Women in Film" festivalil Los Angeleses (1989), parim film Female Film Directors festivalil Veneetsias (1990), parim näitleja Maria Klenskaja Üleliidulisel näitlejate festivalil Kalininas (1989).

Selleks, et filmi väärtus püsiks ajas, on vaja olulist teemat, mis on aktuaalne ka tänapäeval. Filmis käsitletakse peale emaduse ja õnne otsimise veel identiteedi, kuuluvuse, juurtetuse ning migratsiooni teemasid.

Just sellepärast ongi film "Varastatud kohtumine" KinoFF filmifestivali programmis – ainus eelmisest sajandist pärit film kui meeldetuletus möödunud ajastust ja usust tulevikku, mille valime ja ehitame ise.

Ootame vaatajaid 11. novembril kell 18:00 Apollo Kino Jõhvi kinosaalis.