ShootShorts

ShootShorts | 2023

Kolmanda koha sai Maarika Rosensteini animafilm "Tech Humanity", mis räägib noorest mehest, kes seisab silmitsi digimaailma väljakutsetega.

F_2_Techumanity

Teise koha sai Vladislav Poptšenko film "Verse", mis on loodud tehisintellekti abil ja räägib häkkerite ja korporatsioonide vastasseisust virtuaalmaailmas.

F_1_Verse

Esimese koha sai Igor Vittorfi animafilm "Its Colour", mis räägib koolipoisist, kes leiab oma koha maailmas, kohtudes undergroundis muusikutega.

R_Svoi_cvet_1m


KinoFF on juba kolm aastat andnud fantastilise võimaluse kõigile, kes soovivad teha oma esimest lühifilmi ning seda sõltumata osalejate filmindusteadmistest, east, elukohast ja riigist. ShootShorts ühendab inimesed loovatesse meeskondadesse ja võimaldab neil jutustada oma unikaalseid lugusid ning täita oma unistusi. ShootShorts toimub British Council Estonia toetusel.

Osalejaid juhendasid kogenud mentorid: produtsendid Natalja Matšenene ja Andreas Dorošuk, režissöörid Anita Kremm ja Vera Pirogova.

Tulemuseks oli 25 lühifilmi ja kaks treilerit tulevastele filmidele. Nende hulgas oli ka muusikavideo, kolm animafilmi, üks Screenlife formaadis film ning kaks filmi Screenlife´i kasutades. Lisaks ainulaadne film, kus tehisintelligents aitas kirjutada stsenaariumi, genereeris kujutise ja andis tegelastele hääle.

ShootShorts numbrites:
Veebiseminare – 23 tk
Õppetunde - umbes 40 t
Eestis filmivaldkonnas tegutsevaid lektoreid - 13
Mentoreid - 4
Kokku töötas filmide kallal peaaegu 200 inimest
Noorim osaleja - 16 aastane
Vanim osaleja - 59 aastane
Kokku filmide kestus üle 2 tunni
Riigid - Eesti, Prantsusmaa, Ukraina, Türgi, Gruusia, Valgevene, Hispaania, Iisrael, Saksamaa, Bulgaaria
Projekti fänne, kes osalevad kolmandat aastat järjest - 2
Enamik filme on autorite ja meeskondade jaoks esimesed elus!

hindab filme professionaalidest koosnev žürii: Marina Hirv, projekt OBJEKT: shorts 2022 võitja ("Iga päev", 2022); režissöör, animaator ja illustraator Aleksandra Šadrina ("Stander, stander, Katja!", 2023); helirežissöör Dmitri Nataljevitš (“Jojogi”, 2022); Raadio4 Narva stuudio toimetaja ja ETV+ saate "Rahvale on oluline" juht Mihhail Komashko; näitleja Tatjana Manevskaja ("Lahkumine, NSVL", 2020).

Artikkel "KinoFF - unikaalse projekti ShootShorts korraldaja" kokkuvõte ShootShorts 2023 tulemustest.

Kaaned: Lühifilm "Verse", režissöör Vladislav Popchenko


Kes võib filme teha, jutustada haaravaid ja liigutavaid lugusid? Igaüks? Aga mis siis, kui mul on juba palju aastaid? Mis siis, kui ma pole kunagi seda teinud? Kas ma tohin? Aga mis.. Võib olla tuhat küsimust, kahtlust ja hirmu.
Kino ei ole ainult valitud inimeste jaoks.

Sa võid võtta kaamera kätte ning rääkida enda lugu sõpradele. Seejärel, kogudes julgust, jagada seda vaatajatega üle maailma. ShootShorts toetab, annab lisateadmisi nign juhendamist – et kõik õnnestuks!

ShootShorts toimub KinoFF filmifestivali raames, British Council Estonia toetusel.
Kõiki töid hindab professionaalne žürii.
Parimad filmid auhinnatakse ja linastuvad Astri Keskus Apollo kinos KinoFF festivali raames.

Lisateave:

2022

OBJEKT: shorts-2 projekt on lõppenud: autasustamine toimus filmitööstuse päeva ehk KinoFF Industry raames. Peaauhinnaks oli filmi näitamine suurel ekraanil Apollo Astri kinos (lühifilmide plokis „Mälestused minevikust“) ning iga võitnud meeskond sai endale ainulaadse KinoFF NFT.

KinoFF_Iga_paev_Marina_Hirv
I koht: film „Iga päev“ («Каждый день»), autor Marina Hirv

KinoFF_Taha_ surra_Alex_Lev
II koht: „Tahan surra“ («Хочу умереть»), režissöör Alex Lev

KinoFF_Virtuality_Ontogenesis_Nadia Plyamko
III koht: animafilm „Virtuality Ontogenesis“, autor Nadiia Pliamko

Palju õnne võitjatele!

OBJEKT: shorts arvudes:

Võitnud on kõik projekti osalejad: nad on saanud uusi teadmisi, kogemusi ning said oma ainulaadse loo teistega jagada.

2022

Juba teist aastat järjest korraldab Narva loomeinkubaator OBJEKT online-filmilaagri “OBJEKT: shorts”, kuhu on oodatud kõik soovijad sõltumata vanusest ja oskustest. Laager on mõeldud nendele, kes soovib jagada teistega oma lugusid läbi kaasaegseid visuaalseid kujutisi ning rääkida tähtsatest asjadest suure publiku ees.

“Poolteist kuud on filmitegemise õppimiseks küll vähe, aga siiski on see piisav aeg, et saada teada filmitootmise alused ning juhendajate abil teha läbi kõik lühifilmi tootmise etapid - alates idee väljatöötamisest kuni lõppmontaažini”, - kinnitab filmilaagri koordinaator Natalja Matšenene.

Laagri kavas on veebiseminarid ja meistriklassid filmitööstuse professionaalidelt: Julia Idlis (seriaali „Fartsa“ («Фарца») stsenarist ja mobiilimängu „The X-Files: Deep State 2“ kaasstsenarist), režissöör German Golub (lühifilm "My Dear Corpses" on saavutanud Student Academy Awards auhinna), helirežissöör Dmitri Natalevitš (dokumentaaalfilm “Ott Tänak“, mängufilmid “Portugal“ ja “ Rohelised kassid“), valguskunstnik Andrei Kulpin (mängufilmid фильмы "Eesti matus", “Kratt”, “Minsk”), operaator Aleksei Kulikov (lühifilm “Armastasin”, dokumentaalfilm “On Silver Heels”), monteerija Jaroslav Ziko (lühifilm “Armastasin“ , dokumentaalfilm “Hääled küngaste taga”).

Valminud lühifilmid näidatakse KinoFF filmifestivali raames OBJEKTis ning publikul on võimalus autoritega filme arutada. Parimad filmid näidatakse Apollo Astri kino suurel ekraanil.

Kuraatorid:
Natalja Matšenene, teatri- ja kinoprodutsent. Lühi- ja animafilmide stsenarist. Režissöörina on teinud kolm lühifilmi. Filmi „Ohver“ (2020) esilinastus toimus PÖFF Shorts festivali rahvusliku võistlusprogrammi raames.

Aleksandar Šadrina, režissöör, kunstnik, illustreerija. Lõpetanud stuudiokooli „Shar“ (Venemaa) ning hetkel on lõpetamas diplomiprojekti Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis. Animatsioonfilm “Tormihoiatus“ («Штормовое предупреждение») (2010) on saavutanud viis Venemaa auhinda ja seitse rahvusvahelist auhinda.

Anita Kremm, režissöör, kunstnik. On alustamas magistriõpinguid EKAs stsenograafia erialal. On õppinud Meksvideo amatöörfilmistuudios. Eksperimenteerib erinevate videoformaatidega. Lühifilmid „Harjumus“ («Привычка») ja „Päeva sammud“ («Шаги дня») on saavutanud auhindu rahvusvahelistel filmifestivalidel.

Filmilaagri „OBJEKT: shorts“ korraldajaks on Narva Loomeinkubaator OBJEKT Integratsiooni Sihtasutuse ja Viru Filmifondi toetusel.

Žürii 2022

Siinkohal tutvustamegi žürii liikmeid, kes hakkavad hindama Objekt: shorts töid.

KinoFF_Objekt_shorts_A_Veeber

Artur Veeber, produtsent ja stsenarist. Artur on lõpetanud Moskvas Üleriigilise Kinoinstituudi (ВГИК), tootnud filme ja seriaale. Rahvusvaheliste täispikkade filmide kaasprodutsent. Eesti ja Gruusia ühisfilmiga "Mandariinid" jõudis Oscari auhinna nominendiks.

KinoFF_Objekt_shorts_Tee

Eduard Tee, näitleja ja lavastaja. Eduard on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia. Töötab sõltumatutes teatriprojektides, osaleb filmides ja seriaalides. Üks viimaseid rolle on „Kunstnik Zwarte“ filmis "Apteeker Melchior. Viirastus». Alates 2018. aastast juhendab teismeliste filmiklubi.

olga_hartsuk.jpeg

Olga Hartšuk, produtsent. Olga on üle 10 aasta tootnud Eesti telekanalite tellimusel telesaateid, dokumentaalsarju ja filme. Inimesena, kes armastab loodust, jätkab telesarja "Öko?loogiline" tootmist (ETV+). Alates 2018. aastast on ta Nafta Films OU koosseisus osalenud Eesti viimaste aastate kuulsamates filmiprojektides: "O2", triloogia "Apteeker Melchior".

KinoFF_Objekt_shorts_Ots

Aleksander Ots, produtsent ja režissöör, tal on rohkesti kogemusi reklaamide ja korporatiivsete videote loomisel. Tema produtsendi töö, dokumentaalfilm «Ott Tänak: The Movie, Eesti muld» (2019) osutus edukaimaks kassafilmiks. Rezissöörina astus ta üles dokumentaalis "Päris Rannap".

KinoFF_Objekt_shorts_Pylajeva

Anastasiia Pylaeva, näitleja. Lõpetas Rahvusvahelise slaavi instituudi, töötas teatris "Glas" (Moskva). Õpetab lapsi ja täiskasvanuid teatristuudiotes. Mängis peaosa lühifilmis "Ohver" (2019) ja täispikas mängufilmis "Valik" (2022), mis avab filmifestivali KinoFF.

2021

Programmis OBJEKT: Shorts osalesid 16-35 aastased noored. Oktoobrikuu jooksul omandasid nad teoreetilisi teadmisi Eesti filmitööstuse professionaalidelt ja tegid samaaegselt ka omi lühifilme. OBJEKT: Shorts on ühe kuu vältel läbiviidav loominguline veebilaager. Programmis osalejad teevad siin ekspertide hoolika käe all läbi kõik lühifilmi tootmise etapid.

OBJEKT:Shortsi juhendajate seas on tudengi-Oscari laureaat German Golub, filmide „Ott Tänak – The Movie”, „Portugal” ja „Roheliised kassid” juures töötanud helirežissöör Dmitri Natalevitš, Vita Pictura juhtiv operaator Aleksei Kulikov, Vene Teatri näitlejanna Marina Malova ning Londoni produktsioonifirmas Rocketscience töötav Diana Põdra.

OBJEKT: Shortsi parimaid filme esitleti novembris Jõhvis, Kohtla-Järvel ja Narvas toimuval filmifestivalil KinoFF. Lisaks näeb neid filme ka PÖFFi veebikinos pärast festivali lõppu.
Laagrit korraldavad üheskoos Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut (BFM), filmifestival PÖFF, keskus OBJEKT ja eesti kultuuri tutvustav veebiväljaanne wonderuum.ee. Programmi juhibki wonderuum.ee asutaja, ERR-i kaastöötaja ja ja lühifilmikonkursside võitja Vladislava Snurnikova.

Žürii

Aleksander_Ots-by_Kairit Leibold.jpg

Aleksander Ots on Eesti produtsent ja režissöör, kes on viimastel aastatel kogunud tuntust dokumentaalfilmidega “Ott Tänak – The Movie”, “Eesti muld ja Eesti Ruja” ning sel sügisel PÖFFi raames esilinastunud “Päris Rannap”.

Elizaveta Kalugina.jpg

Elizaveta Kalugina on filmikriitik ja tema on kirjutanud Rolling Stone Russia jaoks aastatel 2015–2017. 2017. aastal töötas tema Aktuaalses Kaameras ja oli filmiteemalise autorirubriiki ETV+ kanalil. Alates aastast 2018 töötab Elizaveta ajakirjanikuna Rus.Postimees, kus vastutab “Kultuuri” rubriigi eest.

olga_hartsuk.jpeg

Olga Hartšuk on kogenud telesaadete produtsent.

Mihhail_Komasko.jpg

Mihhail Kolmaško on Raadio 4 ja ETV+ saatejuht, kes on varasemalt õppinud filmindust ja kunstiajalugu. Sellest aastast saadik juhib Mihhail Kinoffi filmiklubi tegevust.

Natalja_Machenenepng.png

Natalja Matšenene on produtsent, stenarist ja režissöör. Tema tööstaaž kultuuri valdkonnas on üle 30 aastat ja produtseerimise kogemus ületab 20 aastat. Natalja on olnud 19 etenduse, 2 lühifilmi, ühe täispika ja 10 animatsioonifilmi produtsent.